1. Jak czyścić lampę?
W przypadku abażurów wykonanych z tkaniny należy zachować ostrożność, odkurzając oraz następnie delikatnie przeczyścić na mokro lekko wilgotną szmatką. W przypadku lamp z kloszami można je przetrzeć na mokro. Lampa musi zostać wcześniej wyłączona i wystudzona jeśli była nagrzana.
2. Jak skrócić lampę wiszącą?
Długość przewodu lampy jest zależna od miejsca, w którym ma zostać zamontowana. Lampy znajdujące się nad stołem wieszamy zazwyczaj niżej, bliżej blatu, aby oświetliły konkretną przestrzeń. Natomiast lampy umocowane bliżej sufitu rozproszą światło w całym pomieszczeniu. W naszym sklepie większość lamp wiszących posiada możliwość regulacji długości przewodu – w standardzie jest zwis z przewodem o długości ok. 100 cm, który można dowolnie skracać. Wystarczy przed montażem lampy lekko odkręcić blokadę kabla pod podsufitką, przesunąć kabel na pożądaną długość i zakręcić ponownie blokadę.
3. Jak dobrać lampę wiszącą do pomieszczenia?
Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na wielkość lampy oraz kształt i rozmiar pomieszczenia. Lampy wiszące mogą być bardzo ozdobne, ale należy pamiętać, żeby nie przesadzić z ich ilością. Zaletą lamp wiszących jest to, że można je łatwo zamontować i wyregulować wysokość, dzięki czemu światło jest lepiej rozproszone.
4. Jak zamontować lampę wiszącą?
I. Na samym początku, przed przystąpieniem do montażu należy wyłączyć bezpiecznik odpowiedzialny za dany przewód i sprawdzić próbnikiem, czy prąd nie przepływa przy przewodach fazowych.
II. Następnie przykładamy płytkę montażową do sufitu i zaznaczamy za pomocą ołówka miejsca, w których trzeba wywiercić otwory.
III. Kolejny etap to podłączenie przewodów za pomocą kostki. Kostka ma 2 lub 3 otwory na przewody:
a. Przewód fazowy = L (czarny lub brązowy),
b. przewód zerowy = N (niebieski).
c. Czasami jest także otwór na przewód ochronny = PE (zielony/żółty).
Po włożeniu przewodów do kostki dokręcamy śruby śrubokrętem.
IV. Montujemy lampę do sufitu. Przykładamy lampę do wcześniej wywierconych otworów, chowamy przewody i w każdy przygotowany otwór wkręcamy śrubę.
V. Po podłączeniu wszystkich przewodów włączamy bezpiecznik i sprawdzamy, czy lampa działa prawidłowo, wcześniej należy wkręcić żarówkę. Często źródło światła nie jest dostarczane w komplecie. Odpowiednie źródła światła dostępne są na naszej stronie internetowej.
5. Jak dobrać żarówkę do lampy?
Przede wszystkim sprawdzamy, do jakiego gwintu dostosowana jest nasza lampa. Najpopularniejsze rodzaje gwintów to E27, E14, GU10 bądź G9. Później sprawdzamy, czy rozmiar główki danej żarówki „zmieści się”/ będzie pasował do klosza lub abażuru naszej lampy. W opisie każdej żarówki podane są jej wymiary. Do abażurów zalecamy żarówki okrągłe, z kulistymi kształtami, natomiast do ażurowych, na przykład metalowych kloszy idealnie komponują się żarówki ozdobne z widocznymi pręcikami lub w różnych kształtach i rozmiarach. Niektóre żarówki mają także niecodzienny kolor szkła, np. bursztynowy- co stanowi dodatkową ozdobę nawet gdy żarówka nie jest włączona.
6. Jaką barwę żarówki wybrać?
W naszym sklepie dostępne są źródła światła LED o barwie ciepłej, neutralnej oraz zimnej bieli.
• Żarówki LED o barwie ciepłej bieli tworzą przytulną, „ciepłą” atmosferę w pomieszczeniu. Ciepła biel to barwa światła, która idealnie nadaje się do salonów, sypialni i innych stref wypoczynku.
• Żarówki LED o temperaturze światła dziennej bieli lub inaczej zwane neutralnej bieli sprawdzają się idealnie np. w lampach biurkowych i gabinetowych. Tworzą optymalne światło. Często stosowane są także do łazienki.
• Źródła światła o barwie zimnej bieli zalecane są do pracy w kuchni, a także do miejsc typu gabinet lekarski, salon kosmetyczny lub fryzjerski.