Jak czytać oznaczenia na opakowaniu z żarówki?

Oznaczenia na opakowaniu żarówek zawierają informacje dotyczące mocy oraz typu żarówki.
Najważniejsze oznaczenia to:

      Moc – oznacza ilość energii zużywanej przez żarówkę i jest podawana w watach (W). Im wyższa moc, tym żarówka emituje więcej światła.

      Napięcie – informuje o wartości napięcia zasilającego żarówkę i jest podawane w woltach (V). Np. 230V.

      Klasa energetyczna – określa zużycie energii przez żarówkę.

      Typ żarówki – informuje o rodzaju żarówki, np. LED, halogenowa, kompaktowa, tradycyjna.

      Temperatura barwowa – określana za pomocą skali Kelvina. Im wyższa temperatura barwowa, tym światło emitowane przez żarówkę będzie miało bardziej niebieski odcień, a im niższa temperatura, tym światło będzie miało bardziej ciepły odcień. Na żarówce zimnej oznaczone będzie to symbolem CW, na neutralnej DW lub NW, a na ciepłej WW. Na żarówkach LED zazwyczaj podawana jest temperatura barwowa w kelwinach (K) – na przykład 3000K, to jest WW dla światła ciepłego lub 5000K dla światła neutralnego, czyli DW/NW. Im wyższa temperatura barwowa, tym
      bardziej zbliżona będzie do światła naturalnego dziennej jasności.

      Ilość kliknięć ON/OFF– taka informacje są teraz bardzo istotne, im wyższy tym lepszy. Jedne lampy będą miały 15 000 kliknięć, a inne 25 000 co wpływa na żywotność żarówki i jej cenę.

      Zastosowanie wewnątrz lub na zewnątrz – taka informacja występuje na żarówka w postaci ikonki z domkiem i strzałką do środka lub na zewnątrz.

      Trwałość – podawana w godzinach np. 15 000 h.

      Możliwość ściemniania – jeśli istnieje taka możliwość na żarówce będzie oznaczone to trójkątem w środku z kołem lub napisem DIMM.

      Zakres temp. pracy – podawany w stopniach, zazwyczaj wynosi:-20 o C – 40 o C.

      Klasa szczelności IP – np. IP20 Oznacza to, że lampy mają zabezpieczone niebezpieczne części,
      są odporne na małe elementy (do 12,5 m), ale nie są odporne na wilgoć.

      Zawartość rtęci – w nowych żarówkach jest podana ilość rtęci użytej przy produkcji żarówki oznaczona znakiem Hg i podana w mg np. HG 0,0mg – oznacza to, że jest wolna od rtęci.

      Promieniowanie UV – taka informacja pokazuje nam, czy nasza żarówka wytwarza promieniowanie UV. Nowe żarówki LED są wolne od promieniowania.

      Współczynnik oddawania barw –  Im wyższy współczynnik CRI, tym lepsza jakość odwzorowania barw. Żarówka o CRI powyżej 80 będzie nadawała się do zastosowań, które wymagają dokładnego odwzorowania kolorów, takich jak prace artystyczne, czy makijaż.

      Współczynnik mocy Pawer Factor – Wysoki współczynnik mocy oznacza, że żarówka zużywa mniej energii elektrycznej przy zachowaniu odpowiedniej jasności i jakości światła. Przykładowo wartość PF powyżej 0,5 oznacza, że żarówka jest dość efektywna pod względem zużycia energii. Im wyższy współczynnik mocy, tym mniej mocy reaktywnej trzeba dostarczyć do urządzenia, co przekłada się na mniejsze straty energii. Wartości PF z zakresu 0,5-0,99 są ogólnie uważane za zadowalające.

      Oznaczenia na opakowaniu żarówek należy czytać zgodnie z wymienionymi powyżej punktami, aby mieć
      pewność co do mocy, napięcia i typu żarówki, które zamierzamy zakupić. Dzięki tym informacjom będzie
      można odpowiednio dobrać żarówkę do konkretnej lampy lub oprawy, zapewniając optymalne oświetlenie.

      Nie zostawiłeś swojego wózka tak po prostu, prawda?

      Wpisz swoje dane poniżej, aby zapisać swój koszyk na później. A kto wie, może nawet wyślemy ci słodki kod rabatowy :)